Haberler

GEÇMİŞ HABER ARŞİVİ

Küçült Yazı Tipi Büyüt
2018 

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel, Moleküler Biyoloji ve Genetik Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ender Büyükgüzel, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü uzmanı Dr. Kıymet Senan Çoşkuncu tarafından tümü ile üniversitemiz Biyoloji Bölümü araştırma laboratuvarlarında yürütülen ve BOREN Enstitüsü destekli proje sonuçlarından hazırlanan, 2015/15304 başvuru numaralı “Tarımsal zararlı bazı böceklerle mücadelede kullanılan inorganik insektisit olarak borik asit ve çeşitli şekerler ile elde edilen karışım” başlıklı buluş Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Patent Belgesi ile tescillendirilmiştir.

Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel “Bu çalışmada, ülkemiz doğal kaynak rezervinin önemli bir oranını oluşturan borun bir türevi olan borik asitin başta insan olmak üzere hedef olmayan canlılara zararlı etkisinin düşük olması sebebiyle, tarımsal zararlı böcekler ile kimyasal mücadelede organofosfatlı insektisitler gibi doğrudan canlıların merkezi sinir sistemini etkileyen insektisitlere alternatif olarak denendiğini, borik asitin glukoz, fruktoz ve laktoz gibi insan beslenmesinde önemli bir yeri bulunan şekerlerin farklı miktarları ile formüle edildiğinde ise böcek üzerinde olumsuz etki yapan miktarının azaldığını, bu sonucun şeker formülasyonları sebebi ile hem kullanılan insektisit miktarının azaltılması, hem de tarımsal alanlarda çevresel bulaşmanın ve tarım işçileri başta olmak üzere insanlar ve diğer yararlı canlılara en az zarar verilmesi açısından önemli olduğunu” vurgulamış olup, “ülkemizde ve dünyada ev, otel, restoran ve besi hayvancılığı ahırları gibi kapalı alanlarda, başta hamam böceği ve çeşitli diğer haşerelere karşı bazı jel formülasyonları şeklinde yaygın kullanılan bor türevleri, sodyum tetraborat ve borik asitin bu proje sayesinde tarımsal zararlı böcekler; Mısır kurdu Ostrinia nubilalis, arı kovanı ürünlerinin zararlısı büyük balmumu güvesi Galleria mellonella ve un güvesi Ephestia kuehniela ile kimyasal mücadelede de kullanılmasının önünün açıldığını, borik asitin çevre dostu inorganik insektisit olarak bu konuda kullanılabilirliği yönünde ülkemizde herhangi bir ürünün henüz geliştirilmediğini ve bundan sonraki çalışmalarınPCT anlaşması kapsamında uluslar arası patent başvurusu yapılarak Avrupa ülkelerinde de korunması yönünde devam ettiğini” söylemiştir.

***************************************************************************** 

Yüksek Onur ve Onur belgesi almaya hak kazanan öğrencilerimizin listesi 

***************************************************************************** 

Öğrencimizin başarısı !

Bölümümüz öğrencilerinden Osman Kara, Sabancı Üniversitesi’nin düzenlediği PURE (Program for Undergraduate Research)araştırma programı kapsamında burs kazanarak 7 hafta boyunca Sabancı Üniversitesi laboratuvarlarında yürütülmekte olan araştırmalara katılma şansını yakaladı.

Sabancı Üniversitesi bünyesinde yürütülen “Program for Undergraduate Research (PURE) / Lisans Öğrencileri İçin Araştırma Programı”, 2017-2018 Yaz Döneminde 25 Haziran-10 Ağustos 2018 tarihleri arasında yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerden lisans öğrencilerine kapılarını açıyor. Bu programla, öğrencilerin eğitim hayatlarının erken bir döneminde güncel araştırma projelerinde deneyim kazanarak, yüksek lisans ve araştırma kariyerlerine veya meslek hayatlarına bir adım önde başlamaları hedefleniyor.

Osman’ı kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

**************************************************************************************

Aralık / 2017

Öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Tolga ACUN’un yürütücüsü olduğu “Dnaj(Hsp40) Ailesi Genlerinin Meme Kanserlerindeki Biyobelirteç Potansiyelleri” isimli hızlı destek (1002) projesi, TUBITAK tarafından desteklenmiştir.

****************************************************************

Aralık / 2017

Öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Tolga ACUN’un yürütücüsü olduğu “DNAJ(HSP40) ailesi genlerin meme kanseri gelişimindeki rolleri” isimli Yüksek Lisans Projesi, Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından desteklenmiştir.

****************************************************************

Mayıs / 2017

Öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Tolga ACUN’un ilk yazar olduğu araştırma makalesi OMICS: A Journal of Integrative Biology dergisinde yayımlanmıştır.

Tolga Acun, Natalie Doberstein, Jens K. Habermann, Timo Gemoll, Christoph Thorns, Emin Oztas and Thomas Ried (2017) “HLJ1 (DNAJB4) gene is a novel biomarker candidate in breast cancer” OMICS: A Journal of Integrative Biology 21(5):257-265 (2017) (SCI)

****************************************************************

Şubat / 2017

Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Ender BÜYÜKGÜZEL 06.02.2017 tarihinde Profesör kadrosuna atanmıştır. Kendisini kutlar, başarılarının devamını dileriz.

****************************************************************

Ocak / 2017

4. sınıf öğrencimiz Özge ÇELİKTAŞ’ın proje yürütücüsü, öğrencimiz Aylin KABASAKAL’ın araştırmacı, bölüm öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Tolga ACUN’un danışmanı olduğu araştırma projesi 2016-2017 öğretim yılında “TÜBİTAK 2209-A” Destek Programı kapsamında desteklendi (Proje, 2017 yılında tamamlanmış ve öğrencimiz mezun olmuştur).

****************************************************************

Ocak / 2017

4. sınıf öğrencimiz Meryem KUŞÇU’nun proje yürütücüsü, bölüm öğretim üyemiz Doç. Dr. Sevim KARAKAŞ ÇELİK’in danışmanı olduğu araştırma projesi  2016-2017 öğretim yılında “TÜBİTAK 2209-A” Destek Programı kapsamında desteklendi (Proje, 2017 yılında tamamlanmış ve öğrencimiz mezun olmuştur).

****************************************************************

Mayıs / 2016

Öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Tolga ACUN’un yazarlarından olduğu araştırma makalesi “TURKISH JOURNAL OF MEDICAL SCIENCES” dergisinde yayımlanmıştır.

Muammer Merve AYDIN, Nermin Sumru BAYIN, Tolga ACUN, Mustafa Cengiz YAKICIER, Kamil Can AKÇALI (2016) “Role of FLT3 in the proliferation and aggresiveness of hepatocellular carcinoma” Turk J Med Sci (2016) 46: 572-581 (SCI-Expanded)

****************************************************************

Nisan / 2015

Öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Tolga ACUN’un ilk yazarı olduğu araştırma makalesi OMICS: A Journal of Integrative Biology dergisinde yayımlanmıştır.

Acun Tolga, Demir Kubilay, Oztas Emin, Arango Diego, and Yakicier M. Cengiz (2015) “PTPRD is homozygously deleted and epigenetically downregulated in human hepatocellular carcinomas. OMICS: A Journal of Integrative Biology. April 2015, 19(4): 220-229 (SCI)

****************************************************************

Mayıs / 2014

Öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Tolga ACUN, 2014 yılında FULBRIGHT Doktora Sonrası Araştırma Bursunu kazanmış ve burs kapsamında ABD Ulusal Sağlık Enstitüsünde (National Institute of Health) yaklaşık 9 ay çalışmıştır.


****************************************************************

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin